به وبلاگ لذت ماهیگیری خوش آمدید.
 
let,s go fishing

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۸ فروردین۱۳۹۰ توسط مرتضی کلانتری
به دنبال آشنای بیشتر با منطقه بازفت بودم که خاطره ای بسیار زیبا از یک ماهیگیر در همشهری آنلاین برخورد کردم که خوندنش خالی از لطف نیست.

فکر میکنم مطالب مفید و خوبی برای آشنایی ماهیگیرها با این منطقه داشته باشه.

 

ماهيگيري در بازفت
 

 

آبهاي حاصل از ذوب برفهاي يخچالهاي دائمي قله هاي زردكوه، هفت تنال و شاه شهيدان در سلسله جبال زاگرس در استان چهارمحال و بختياري كه به سمت دره هاي ضلع جنوبي سرازير مي شود، در رودهايي جريان مي يابد كه اين رودها به رودخانه بازفت سرچشمه اصلي رودخانه عظيم و پر آب كارون مي ريزند.
بازفت منطقه ميان بند در مسير كوچ ايل بختياري از دشتهاي گرم خوزستان در فصل ييلاق به سوي دامنه هاي خنك و سرسبز زردكوه و بالعكس است. طايفه بزرگ موري از طوايف ايل بزرگ بختياري سالهاست كه كوچ را به دست فراموشي سپرده اند و در منطقه بازفت اسكان يافته اند.
ديگر نسيم خوش كوچ را لابه لاي درختان بلوط كسي از طايفه موري نمي پراكند. اما هميشه جاري آبهاي سرد شاخه هاي اصلي و فرعي كارون در منطقه بازفت، بوي خوش زندگي را در مسير كارون از دشتهاي گرم خوزستان تا مصب كارون در خليج فارس جاري مي كند. در آبهاي سرد بازفت سرچشمه اصلي كارون دو نوع ماهي سرد  آبي يعني ماهي قزل آلاي رنگين كمان و قزل آلاي خال قرمز زندگي مي كند.
در سكوت وهم انگيز دره هاي عظيم، در ساعات اوليه صبح و واپسين نورهاي روز در غروب به ماهيگيري مي پردازيم.
لذت غريبي كه در ماهيگيري در منطقه تقريبا بكر بازفت نهفته است را شايد نتوان با لذت ماهيگيري در هيچ رودخانه و درياچه ديگري در كشور به دست آورد.
ماهي خال قرمز بازفت را كه فقط در رودخانه فرعي آب تركي كه به بازفت مي ريزد، در هيچ رودخانه و درياچه ديگر كشور نديده ام .گويي نقاش چيره دست طبيعت، خالهاي فراوان متمايل به صورتي را با نظمي دقيق و حوصله اي بسيار با نوك قلم موي خود بر بدن ماهي خالكوبي كرده است.
ماهيگيري در بازفت و آب تركي كار راحتي نيست. براي رسيدن به آب تركي از محل كمپ خود، دو ساعتي را بايد پياده روي كرد. بايد حداقل چند بار از گدارهايي كه عشاير ايل بختياري براي رفتن به مناطق ديگر بازفت، در رودخانه بازفت به آن مي زنند، عبور كرد و بي گدار به آب نزد.
در چاله آبهايي كه زير آبشارهاي پلكاني دره تركي تا روستاي دهناش در دامنه زردكوه امتداد دارد، مي توان به صيد ماهي قزل آلاي خال قرمز پرداخت. بهترين طعمه براي صيد قزل آلاي خال قرمز در آب تركي، طعمه مصنوعي و متحرك دانه است.
در چاله آبهاي آب تركي به دليل عمق نسبتا زياد آب، براي رعايت اصول استتار در ماهيگيري مشكل چنداني وجود ندارد. ولي وقتي در بالادست آبشارها و چاله آبها، عرض رودخانه نسبتا زياد و عمق آب نيز كم مي شود بايد اصول استتار را كاملا رعايت كرد. براي ماهيگيري از لباسهاي استتار و هم رنگ با طبيعت (سبز و خاكي) استفاده كرد و نبايد كلاه رنگي بر سر بگذاريم.
در مسير رسيدن از كمپ به آب تركي چشمه هايي وجود دارد كه عشاير از آب آن براي نوشيدن استفاده مي كنند. ماهيگيران نيز از اين آبها براي نوشيدن استفاده مي كنند.
پروانه روزانه صيد ماهي قزل آلا در بازفت را مي توان از اداره كل محيط استان چهارمحال و بختياري در شهر كرد، اداره محيط زيست شهرستان فارس و يا پاسگاه محيط زيست روستاي سيف آباد در منطقه دوآب صمصامي تهيه كرد.
سر محيط بان خوشرو و زحمتكش منطقه بازفت «اردشير ايل بيگي»، از طايفه صمصامي هميشه پذيراي ماهيگيران و دوستداران واقعي طبيعت است. به خاطر داشته باشيد كه هيچ وقت بدون داشتن پروانه ماهيگيري به بازفت نرويد، چون در اين صورت با برخورد جدي و قانوني اين محيط بان دلسوز مواجه خواهيد شد.
خاطره اي از ماهيگيري بازفت
دو سال قبل، در صبح زود يكي از روزهاي گرم مردادماه وقتي داشتم از بالاي صخره اي در آب تركي مي گذشتم تا خود را به بالادست رودخانه برسانم، حضور پسر بچه اي ده - دوازده ساله در آن صبح زود و در پاي آبشار توجهم را به خود جلب كرد. صخره را دور زده و پايين آمدم و پيش پسر بچه نشستم.
نامش سهراب بود، از او پرسيدم كه صبح به اين زودي اينجا چه مي كني.
سهراب به خار و خاشاكي كه بر اثر سيلابهاي بهاري در ميان فاصله دو آبشار جمع شده بود اشاره كرد و گفت ماهيهاي كوچك وقتي مي خواهند خود را با پرش از آبشار به چاله آب بالايي برسانند، روي اين خار و خاشاكها مي افتند و بعضي از آنها نمي توانند خود را به چاله آب بالايي برسانند، من اين ماهيها را بر مي دارم و در چاله آب بالايي مي اندازم تا نميرند.
گفتم اين كار هر روز توست. پاسخ داد: «نه. من و برادرم كه دو سالي از خودم بزرگتر است، قرار گذاشته ايم تا يك روز در ميان وقتي دو نفري گله را از پاي سياه چادر مي خواهيم به چرا ببريم، يكي از ما بيايد و اين كار را به عهده بگيرد چون اگر ما اين كار را نكنيم شايد ديگر بچه هاي ايل اين ماهيها را برداشته و غذاي خود كنند.»
برخورد اتفاقي ام با اين پسر بچه در آن روز و درسي كه از اين ماجرا گرفته ام يكي از بهترين خاطرات دوران ماهيگيري و زندگي من است.
اصغر قهقرايي

 

 


.: Weblog Themes By Pichak :.


CURRENT MOON
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک